Jest przyjemne
W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest powierzchnia podłogi pomieszczenia. Dzięki temu temperatura w całym pokoju rozkłada się równomiernie. Nie występuje tu problem za wysokiej temperatury przy grzejniku i za niskiej w miejscu odległym, tak jak często to bywa w ogrzewaniu tradycyjnym. W każdym miejscu pokoju odczuwalny jest bardzo przyjemny efekt ciepłej podłogi, który na pewno docenisz jeśli jesteś zmarzźluchem.
Izoluje od sąsiadów z dołu
Jednym z elementów systemu ogrzewania podłogowego jest izolacja znajdująca się pod rurami grzejnymi. Dzięki niej Twoja podłogówka nie ogrzewa stropu ani sąsiada na dole, a ogrzewa Twój pokój. Warstwa styropianu stanowi też świetną izolację akustyczną dzięki czemu głośna muzyka sąsiadów z dołu nie będzie Ci przeszkadzać aż tak bardzo.
Jest zdrowe
W tradycyjnym ogrzewaniu ciepło z grzejnika ogrzewa powietrze przedostające się przez nieszczelności okna (lub otwory wentylacyjne). Powietrze to wędruje do góry i miesza się z powietrzem w pomieszczeniu. Przez to w górnej części pokoju znajduje się strefa wyższej temperatury, a niżej jest chłodniej. Przy ogrzewaniu podłogowym jest zupełnie inaczej. Ciepło jest w strefie niższej, a chłodniej na wysokości głowy. Taki rozkład temperatury jest dużo przyjemniejszy i zdrowszy.
Ogrzewa sprawniej
Grzejnik podłogowy większość ciepła oddaje poprzez promieniowanie. Oznacza to że ogrzewa on nie tylko powietrze w pomieszczeniu, ale także wszystko co się w nim znajduje np. ściany. Dzięki temu odczuwalna temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości (o 1-2 °C). Biorąc pod uwagę, że większa jest też powierzchnia grzejnika – możesz grzać do niższej temperatury.
Jest bardziej higieniczne
Temperatura powierzchni grzejnika podłogowego jest dużo niższa niż temperatura grzejnika tradycyjnego, co sprawia że kurz i drobnoustroje unoszone są w powietrze dużo mniej intensywnie. Mniejszy jest także efekt wysuszania powietrza w pomieszczeniu.
Jest tanie w eksploatacji
Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Woda płynąca w rurach grzejnych nie przekracza 45 °C, więc i niepożądane straty ciepła z instalacji są dużo mniejsze. Samo ogrzanie wody do tej temperatury jest też dużo tańsze niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego gdzie temperatura wody sięga 80 °C i więcej. W dodatku ogrzewanie podłogowe ogrzewa tylko najniższą strefę pomieszczenia (ok 2 m), czyli tam gdzie przebywają ludzie. W ogrzewaniu tradycyjnym grzać trzeba dużo mocniej, bo ciepło ucieka pod sufit (zwłaszcza w przypadku pomieszczeń wysokich). Obniżenie temperatury powietrza o 1 °C pozwala na zaoszczędzenie od 5 do 10 % energii.
Jest nowoczesne i ekologiczne
Ogrzewanie podłogowe pracuje na niższych temperaturach, więc idealnie współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła takimi jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy kotły kondensacyjne.
Jest niewidoczne
Cały grzejnik podłogowy znajduje się pod podłogą, więc w ogóle go nie widać. Nie musisz rezerwować miejsca pod oknem na grzejnik, nie musisz go zabudować jeśli Ci się nie podoba i nie musisz wycierać kurzu z jego zakamarków.
Jest bezobsługowe
Możliwość zastosowania regulatora pogodowego, i automatyki sprawia że instalacja reguluje się sama.